Kasulik teada

Õhk-õhk soojuspumpade hooldamine

Soovitame soojuspumpasid korrapäraselt hooldada, et vältida võimalikke tõrkeid seadme töös. Hooldustööde käigus puhastatakse pumba sise- ja välisosa ning kontrollitakse elektriühendusi. Ühtlasi maandab hooldus võimalike riske ja pikendab seadme eluiga.

Üldjuhul kasutavad soojuspumpade tootjad kaitseautomaatikat, mis välistab seadme süttimise. Kui mingil põhjusel peakski seade üle kuumenema siis automaatika seiskab selle. Pump läheb häiresse ning tuleks kutsuda hooldusmehaanik, kes rikke põhjuse tuvastab. Sellest võib järeldada, et põlengut ei põhjustanud soojuspump. Pigem võis selle põhjuseks olla paigaldusel tehtud viga või vale elektriühendus. Enne pumba ostmist soovitame tutvuda ettevõtte taustaga (Majandustegevuse registrist), et veenduda, kas vajaminevad load ja registreeringud on väljastatud. Madalaim hind on küll ahvatlev kuid tuleb reeglina kvaliteedi arvelt. Väga oluline on pöörata tähelepanu ka elektritöödele,  et seadmele paigaldataks õige kaitseautomaat ja elektrikaabel. Juhtumeid, kus põleng saab alguse elektrikaablist on varemgi esinenud. Kindlasti soovitame soojuspumpasid korrapäraselt hooldada, et vältida võimalikke tõrkeid seadme töös.   

 

Jaga seda:

Miks eelistada maja kütteks õhk-vesi soojuspumpa?

Küttesüsteemile on õige aeg mõelda juba maja projekteerimisel ning seejuures oli tähtis mitte ainult soojuskandja liik, vaid ka see, kuhu ja kui suur planeerida tehniline ruum. Kuidas teha enda jaoks õige valik ja miks tasub kaaluda õhk-vesi soojuspumpa, räägib City Kliima OÜ müügijuht Jaak Ojala.

Õhk-vesi soojuspump on mugavusküte – pärast paigaldamist ja seadistamist töötab soojuspump automaatselt ning puudub vajadus parameetrite pidevaks muutmiseks. Vajadusel saab seadistusi küll hõlpsasti muuta, näiteks kui plaanite pikemaks ajaks reisile minna, kuid reeglina pole selleks tarvidust. Seadme hooldusvälp on vaid üks kord aastas ning mõistlik on seda teha kevadeti peale kütteperioodi lõppu.

Püsikuludelt on õhk-vesi soojuspump samaväärne näiteks gaasi- või pelletiküttega. Kuna gaasiliitumist kõikjal ei pakuta ja pelletiküte vajab vähemalt iga nädal hooldust, on mugavam valida õhk-vesi soojuspump. Eelkõige on õhk-vesi soojuspump heaks lahenduseks juhul, kui hoonesse on planeeritud vesiküttesüsteem ning tagatud vajalik elektrivõimsus. Kuna tänapäeval ei tööta ilma elektrita peaaegu ükski küttesüsteem, peaksid pidevate elektrikatkestuste piirkonnas asuvad hooned olema aga varustatud avariiküttega, näiteks kamina näol. Üheks võimaluseks on ka elektri tootmiseks päikesepaneelide paigaldamine.

Üks pump võib täita mitut funktsiooni

Soojuspumba asukoha valikul on soovitav jälgida, et see ei jääks magamistoa lähedale. Kuigi seadmed on vaiksed, võib nende töömüra mõnel juhul häirida. Kui plaanite ehitada puitmaja, ei ole soovituslik pumba välisosa kinnitada seinale, vaid ideaalne oleks selle tarvis valada eraldi betoonalus. Ka õhemate seintega kivimaja puhul võib seinale kinnitatud soojuspump tekitada häirivat vibratsiooni või müra.

Mugavuse ja töökindluse poolest võiks esile tuua Atlantic õhk-vesi soojuspumba, mille eeliseks on uudne efektiivne patenditud koaksiaalne soojusvaheti, mis on oluliselt riskivabam külmumise ja ummistuste suhtes. Ühtlasi tagab see sulatusprotsessiks lisaenergia ja samuti toimib puhvermahutina. Kui enamus teistel tootjatel on nõutud puhvermahuti eraldiseisev lisamine küttesüsteemi, siis Atlantic seadmetesse on see juba sisse integreeritud. SPLIT-tüüpi invertertehnoloogial töötavatel soojuspumpadel on suurepärased näitajad tagatud ka madalatel miinuskraadidel. Atlantic seadmed on tehase poolt testitud välistemperatuurini kuni -25°C, mis ei ole tööpiirkonna madalaim temperatuur ja seade ei lülitu välja, kui välistemperatuur langeb alla selle. Tegemist on täisautomaatse seadmega, mis ei vaja igapäevast ega igakuist hooldust.

Lisaks hoone küttele on võimalik Atlantic õhk-vesi soojuspumpadega lahendada tarbevee soojendamine, jahutus ja basseiniküte.

Soojuspumba eluiga

Rääkides õhk-vesi soojuspumpade maksumusest, jäävad kvaliteetsete seadmete hinnad koos paigaldustööde ja materjalidega üldjuhul vahemikku 4000-7500 eurot. Maksumus sõltub peamiselt seadme võimsusest ja küttetsoonidest. Tavaeramutes köetakse tavaliselt kahte tsooni, põrandat ja/või radiaatoreid, aga kuna küttekulud sõltuvad erinevatest asjaoludest nagu maja soojustus, on kindlat püsikulu raske määratleda. Sooja tarbevee tootmine on meie kliimas õhk-vesi soojuspumbaga keskmiselt 2,5 korda tavalisest elektriboilerist soodsam.

Enamjaolt soojuspumpadel järelturg puudub. Kasutatud seadmeid turul väga ei liigu ja neid ei soovita ka soetada, sest hiljem võib tekkida probleeme varuosade saadavusega ja arvatavasti puudub sellistel seadmetel ka garantii. Õhk-vesi soojuspumba puhul on seadmete uude kohta viimine ja ülespanemine raskendatud, kuna arvestada tuleb, et soojuspump peab uue hoone küttevajaduse ja süsteemiga sobima.

Õhk-vesi soojuspumba eluiga sõltub suuresti sellest, kuidas seda kasutatakse ja hooldatakse. Kindlasti tuleb soojuspump valida vastavalt reaalsele küttevajadusele, sest valesti valitud võimsus lühendab seadme eluiga. Keskmiselt loetakse õhk-vesi soojuspumpade elueaks kuni 15 aastat.

“Kõik eramaja ehitusest 2017”

Jaga seda:

Soojuspumpade artikkel (Innovaator 2015)

Daikin Industries on pikkade traditsioonidega Jaapani soojuspumbatootja, kes tähistab peagi tegevuse 90. aastapäeva. Daikini peakorter asub Osakas, kust juhitakse Jaapanis, Hiinas, Kagu-Aasias, Austraalias, Indias, Põhja-Ameerikas ja Euroopas tegutsevaid tootmisüksusi, mis annavad tööd ligi 42 000 inimesele.
Daikinil on 55 aasta pikkune soojuspumpade tootmise kogemus, mida kasutatakse väga oskuslikult üha uute ning täiuslikumate toodete väljatöötamisel, pakkudes inimestele üha efektiivsemaid, säästlikumaid ning suurepärase disainiga seadmeid.

Loe artiklit siit:

Soojuspumpade innovaator 2015 artikkel

Jaga seda:

Uuenduslikud soojuspumbad 2017

Mis uudist on 2016. aastal soojuspumpade valdkonnas? Milliseid
soojapumpade uuendusi võime tulevikus oodata? Loodame, et
maasoojuspumpade, õhk-vesi-soojuspumpade ja õhksoojuspumpade
mõne iseloomuliku näitaja väljatoomine lihtsustab
otsustamist, milline küttelahendus valida. Baltimaades, sh Eestis
nagu ka Skandinaavias, on saadaval tuntumatest kaubamärkidest
Daikin, Thermia, Mitsubishi Electric, Junkers, Buderus, Alpha
Innotec ja Nibe.

Loe Tehnikamaailma artiklit siit:

Uuenduslikud soojuspumbad 2016 TM

Jaga seda:

Kuidas valida õhksoojuspumpa?

Mis on seadme eesmärk?

soojuspumbaga kodu

Kliimaseadmete valimisel on oluline määratleda, kas seda vajatakse ruumi kütmiseks, jahutamiseks või hoopiski mõlemaks. Parima lõpptulemuse saavutamiseks tuleks enne soojuspumba valikut paika panna eesmärk, mida soovitakse saavutada. Vastust vajavad järgmised küsimused:

 • mis tüüpi hoonega on tegu?
 • miline on olemasolev kütte/jahutussüsteem?
 • kui suur on köetava/jahutatava pinna suurus?
 • kui suur on keskmine aastane küttekulu?
 • millist temperatuuri soovitakse hoones hoida?
 • kas hoone on avara või sopilise planeeringuga?
 • kuhu oleks tehniliselt võimalik paigaldada soojuspumba sise- ja välisosa?

Õhk-õhk soojuspumbad on heaks lahenduseks juhul, kui hoones puudub vesiküttesüsteem. Õhk-õhk soojuspumpa soovitame valida lisakütteks, eeldusel et põhikütteks on näiteks elektri, ahju- või mõni muu kütteliik. Õhk-õhk soojuspump ei sobi põhikütteks kuna soojuselevik ei pruugi jõuda kõikidesse ruumidesse ühtlaselt. Õhk-õhk soojuspump sobib hästi avatud planeeringuga hoonetesse.

Erinevate soojuspumpade vahel valides tasub kindlasti vaadelda ka seadme võimekust (võimsus ja kasutegurid ehk kW ja COP) erinevatel külmakraadidel. Mõned seadmed on külmaga efektiivsemad ja vaiksemad kui teised.

City Kliima OÜ pakub laia valikut õhk-õhk invertersoojuspumpasid.

Õhk-õhk soojuspumpÕhk-õhk tüüpi soojuspumpade hinnad koos paigaldustööde ja materjalidega jäävad üldjuhul vahemikku 900 – 2500 eurot. Kui eesmärgiks on kevad-sügisene lisaküte ja suvine jahutus, täidavad ka soodsama hinnaklassi seadmed kasutaja ootused. Näiteks Daikin FTXL35JV õhk-õhk soojuspump.

Kallimad seadmed pakuvad lisaväärtust uuenduslike funktsioonide ja ka disaini näol (nt Daikin Emura). Daikin FTXLS-K seeria seadmed suudavad sensorite abil tuvastada inimeste asukohad ruumis ning suunata sooja õhku just nendesse piirkondadesse, kus seda kõige rohkem vajatakse. Sama sensor võimaldab tõsta/langetada temperatuuri ajal, mil ruumis ei viibita. Maailma seni täiuslikum õhksoojuspump, Daikin Ururu-Sarara, toob tuppa värsket õhku, kogub toaõhust liigniiskust ning vajadusel ka niisutab.

Õhk-vesi soojuspumbad on pakuvad rohkemaid võimalusi ja keerukamaid lahendusi.

Õhk-vesi soojuspumbad on heaks lahenduseks juhul, kui hoones on vesiküttesüsteem. Kvaliteetsete seadmete hinnad koos paigaldustööde ja materjalidega jäävad üldjuhul vahemikku 4000 – 7500 eurot. Näiteks Atlantic õhk-vesi soojuspumbad. Lisaks hoone küttele on võimalik õhk-vesi tüüpi soojuspumpadega lahendada tarbevee soojendamine, jahutus ja basseini küte. Õhk-vesi soojuspumba liitmisel olemasoleva küttsüsteemiga tuleb silmas pidada, et soojuspumba väljastatavad peale-ja tagasivoolutemperatuurid sobiksid küttesüsteemi omadega. Mida madalam on küttegraafik, seda efektiivsem on soojuspumba töö. Uue radiaatorküttesüsteemi kavandamisel tasub küttegraafik eelnimetatud põhjusel valida võimalikult madal (näiteks 45/35).

Soojuspumba asukoha valikul soovitame jälgida et seadmed ei jääks magamistoa lähedale. Kuigi seadmed on vaiksed võib nende töömüra mõnel juhul häirida.

Konditsioneerid on kolmas suur grupp kliimaseadmete laias valikus.

Konditsioneeri põhifunktsooniks on jahutamine kuid inverter mudelid võimaldavad ka kütta kuni -15C (nt Daikin FTXB-C ja FTX-K). Konditsioneeride puhul on hinnavahemik samuti üsna lai ning siingi reguleerivad hinda suuresti just mitmete lisafunktsioonide olemasolu. Nende hulgas on näiteks liikumissensorid, mis väldib ebameeldivat pealepuhumist, vaikse režiimi  funktsioon (parimal juhul ainult 19dB), 3D õhuvool ning võimalus seadistada konditsioneer ette juba terveks nädalaks või teha ka online seadistusi interneti teel. Näiteks Daikin FTX35K mudeli puhul .

Kui vajate erinevate kliimaseadmete kohta rohkem informatsiooni, siis pöörduge meie müügijuhtide poole või tutvuge kodulehel välja toodud tootevalikuga SIIN.

 

Jaga seda:

Millist ventilatsioonisüsteemi valida?

Mis on ventilatsioon?

Ventilatsioon on tänapäeva ehitiste üks olulisemaid osasid. Sellest sõltub inimese tervis ning elukvaliteet. Ventilatsioon tagab ruumides õhuvahetuse.

ventilatsioon kodus
Mis on loomulik ventilatsioon ja kus seda kasutatakse?

Loomulik ventilatsioon toimib kõikides vanemates hoonetes. Korstna või ventilatsiooniavade kaudu juhitakse soe õhk välja ning tihendamata akende kaudu tuleb majja värske õhk. Loomulikul ventilatsioonil on mitmed puudused. Külmal ajal kaasnevad sellega suured küttearved ja mugava sisekliima tagamine eluruumides on raskendatud. Tänapäeval ehitatud hoonetes üldjuhul ei kasutata  loomuliku ventilatsiooni.

Väljatõmbesüsteemiga ventilatsioon

Väljatõmbesüsteemis tagatakse õhuvahetus hoones ventilaatoriga. Märgruumide ja köögi kaudu imetakse õhk ventilaatoriga välja ja värkse õhk tuleb majja magamis- ja elutoa värkseõhuklappide kaudu. Väljatõmbe ventilatsiooniga kaasnevad talvel samuti väga suured küttekulud. Kulude vähendamiseks on võimalik väljatõmbesüsteemi ühendada soojuspump mis kasutab väljatõmbe õhu soojust hoone või tarbevee kütmiseks.

Soojusvahetiga väljatõmbe- ja sissepuhkesüsteem.

Soojusvahetiga väljatõmbe- ja sissepuhkesüsteemi kasutakse uutes hoonetes õhuvahetuse tagamiseks. Hoonesse ehitatakse ventilatsioonitorustik, mis hargneb kõikidesse ruumidesse ja õhuvahetuse tagatakse ventilatsiooniseadmega. Väljatõmbe õhu soojust kasutatakse sissepuhke õhu soojendamiseks. Eramute ja kortermajade puhul kasutatakse kas plaat- või rootorsoojusvahetit. Selle süsteemi abil on kliendil kõige rohkem võimalusi õhuvahetust seadistada vastavalt oma vajadustele.

Milline on õigesti paigaldatud ventilatsioon?

Õhuvahetus peab olema reguleeritud nii, et see tagab ruumides värske õhu, kuid ei tekita tuuletõmbust. Uutesse hoonetesse paigaldatakse soojusvahetiga ventilatsioonisüsteem, mis vähendab värkse õhu soojendamiseks kuluvat energiat 50-90%. Õigesti ehitatud ja häälestatud ventilatsioonisüsteem on energiasäästlik.

Kui vajate erinevate ventilatsiooniseadmete kohta rohkem informatsiooni, siis vaadake palun üle kõik meie kodulehel välja toodud pakkumised SIIN või pöörduge julgelt meie teenindajate poole.

Jaga seda:

Miks kasutada õhupuhastit?

ohupuhastus

Tavaliselt veedavad inimesed  kuni 90 % oma ajast siseruumides ning on väga oluline, et sissehingatav õhk oleks puhas.  Tänapäeval esineb inimestel väga palju erinevaid allergiaid ja hingamisteede haiguseid kuna ruumide sissehingatavas õhus levib tolm, bakterid, viirused ja tubakasuits. Nende vältimiseks või vähemalt leevendamiseks kasutatakse aina rohkem õhupuhasteid, mis puhastavad õhu nii tolmuosakestest,  kui ka lemmikloomade karvadest. Lisaks sellele suudavad need hoida ruumis piisavat niiskustaset. Näiteks Daikini Ururu MCK75JVM-K , kus niisutus ja õhupuhastus on ühes seadmes.  Just talvisel ajal on ruumid kuivad ning õhupuhasti aitab probleemi leevendada.

Kuidas toimub õhu puhastamine?

ohupuhastamine

 • Eelfilter (sisaldab katekiini) püüab kinni suured tolmuosakesed ja lemmikloomade karvad.
 • Uus aktiivne bio-antikehade filter eemaldab õhus olevad viirused.
 • Plasmaionisaator laeb positiivse laenguga tolmu- ja õietolmuosakesed, mille eemaldab negatiivse laenguga elektrostaatiline filter.
 • Striimer lagundab keemilised ained, nt lõhnad ja formaldehüüdi, kahjututeks kõrvalsaadusteks.
 • Striimer soodustab ka fotokatalüütilist reaktsiooni titaanapatiidist fotokatalüütilise filtri pinnal, mis eemaldab bakterid ja viirused.
 • Desodoreeriv katalüsaator lagundab lõhnad.

Kuidas toimub õhu niisutamine?

Kompaktsel Daikini Ururu õhupuhastus ja -niisutusseadmel on voolujooneline 4 liitrine mahuti, millest vesi jookseb alusele. Spetsiaalselt disainitud vesiratas segab veepinda, põhjustades niiskusetilkade kogunemist filterelementidele. Läbi filtrite minev õhk imab niiskuse endasse ja laseb selle ruumi, luues õdusa ja loomuliku niiskussisalduse.

ohuniisutamine

Kui vajate õhupuhastite kohta rohkem informatsiooni, siis pöörduge meie müügijuhtide poole või tutvuge kodulehel välja toodud tootevalikuga SIIN.

 

Jaga seda:

Kuidas valida maaküttesüsteemi?

Maaküttesüsteemi tasub valida põhjalikult. Ei piisa vaid sellest, et üks maasoojuspump tundub soodsam või siis sümpaatsem kui teine. Vaja on teada ka selle mõõte, tehnilisi andmeid, tugevusi ja nõrkusi.

Millised on maaküttesüsteemi ostja vajadused?

Alustuseks tuleb enda jaoks selgeks mõelda, milliseid vajadusi peab maaküttesüsteem edaspidi katma. Kas see on vaja liita konvektor-, radiaator- või põrandaküttesüsteemiga? Kas lisaks tarbeveele peaks see soojendama ka basseinivett või hoopis akvaariumi troopiliste kaladega? Kui suurt elamispinda hakatakse selle maasoojuspumba abil kütma ja soojas hoidma? Kas majas on lõuna suunas suuri aknaid nii, et suvel võib klient oma maaküttesüsteemilt hoopis jahutust vajada või on elamus mõni selline ruum, kus võiks jahedamat temperatuuri lausa aasta läbi hoida? Kõiki neid vajadusi katta ning ilmselt rohkematki pakkuda suudab maasoojuspump Thermia G3.

maasoojuspump

Millised on tingimused uue maasoojuspumba paigaldamisel?

Teiseks on oluline läbi mõelda, kus saab olema maasoojuspumba asukoht. Millised mõõdud on antud ruumis ja kui hea ligipääs sinna on? Kas kõrgema müratasemega seade võib kedagi segama jääda? Tavaliselt on maasoojuspumbad paigaldatud keldrikorrusele või garaaži lähedusse spetsiaalsesse majapidamisruumi ega sega sel juhul kuidagi, kuid alati on olemas ka erandlikke lahendusi ning siis tasub sellised teemad nagu müratase hoolega läbi mõelda.

Milliseid omadusi peetakse maaküttesüsteemi puhul kõige olulisemaks?

Kolmas oluline faktor niivõrd tähtsa otsuse tegemisel on see, milliseid konkreetseid omadusi peab uus maasoojuspump endas sisaldama. Kas ta peab olema kindlasti eestikeelse menüüga või valdab uus kasutaja vabalt ka võõrkeeli? Kas nutiseadmete abil maasoojuspumba haldamine on uuele kasutajale oluline või mitte (seda võimaldab Thermia Online moodul)? Inimene, kes on enamjaolt paikne, ei pruugi sellist teenust vajadagi. Küll on aga kaugjuhtimisest palju abi neile, kes viibivad kodust tihti eemal. Nii on neil näiteks võimalik tühja maja temperatuur tavalisest madalamana hoida ning enne kojusaabumist elamu enda jaoks eemalt uuesti üles kütta.

Kui vajate maasoojuspumpade kohta rohkem informatsiooni, siis pöörduge meie müügijuhtide poole või tutvuge kodulehel välja toodud tootevalikuga SIIN.

 

Jaga seda:

Õhk-vesi soojuspumba valik

Õhk-vesi soojuspumba valik

Õhk-vesi soojuspumbad on saavutanud  suure populaarsuse  ning sellest tulenevalt on  turule ilmunud ka palju toodete müüjaid ja iseehitajaid, kellel puudub antud keerulises küttesüsteemi lahenduse vallas igasugune kogemus ja täpne arusaamine.Lihtsalt komponentide omavaheline  kokku monteerimine ja siis tehniliste andmete kopeerimine teiste tootjate juhenditest on kuritegu, sest tegemist on kliendi petmise koos antud valdkonna maine kahjustamisega.Üheks iseehitatud tooteks on näiteks Mitsubishi Heavy välisosa ( A2W10071-140) baasil kokku ehitatud õhk-vesi soojuspump, kus ühe juhtpuldi asemel ollakse sunnitud kasutama 2 juhtpulti. Üks juhtpultidest on paigaldatud  sisemisse moodulisse ja on  tavakonditsioneeri siseosa juhtpult. Sellel on kogu aeg ette antud inverter kompressori reguleerimiseks 30C temperatuur (takisti), mis omakorda tähendab, et kompressor  on sunnitud töötama kogu aeg täis võimsusel.
Järeldus, et suurem  sääst, mis tuleneb inverter  kompressori (0-100%) kasutamisest,  antud juhul ei toimi, sest välimise mooduli kompressor töötab ju on/off reziimis.  Järelikult on ka rahaline sääst selle tõttu väiksem. Teine juhtpult, millega reguleeritakse maja küttevee temperatuure, on paigaldatud sisemooduli kaane sisse ja see annab siis konditsioneeri juhtpuldile loa töötada või mitte. Antud lahendus oleks õige ja energiasäästlik sellisel juhul kui Inverter  välisosale suudaksime selgeks teha , et  vaja on kütte võimsust majas tõsta ja kompressori võimsus peaks hakkama sujuvalt 10-100% ni tõusma/langema. Antud juhul see ei toimi. Iga kogemus, mida kliendid kogevad, mõjutab negatiivselt või positiivselt klientide arusaamist soojuspumbast kui raha säästvast ja taastuvat energiaallikat kasutavast seadmest.Ise ehitatud seadmed ei suuda anda kõrgemaid temperatuure. Tavaliselt piirdub maksimaalne küttevee temperatuur 44-46⁰C mis loob mõningaid piiranguid nii tarbevee tootmise ja ka kütte osas. Seetõttu tuleb kindlasti jälgida seadme soetamisel, et madalama välistemperatuuri tippude katteks oleks seadmesse sisse ehitatud või vähemalt võimeline juhtima elektrikütte nn. back up elektriküttekeha ja see rakenduks siis automaatselt kui soojuspump ise ei suuda enam maja kütmisega toime tulla.Kindlasti on võimalik  õhk-vesi soojuspumba küttesüsteemi  ka ise kokku panna, kui seda tehes oleks ka viisakas, kui antud tootjad märgiksid oma kasutusjuhenditesse, et kasutegurid COPd erinevatel miinus kraadidel ja küttevõimsused on saadud lähtuvalt siis eri komponentide tootjate tehnilistele andmetele tuginedes ja mitte seadmete reaalse testimise tulemusel. Tehased, mis väljastavad oma soojuspumpade kohta tehnilisi andmed, on saanud need testi tulemustest, mis omakorda tähendab, et andmed on reaalsed ja tõesed, mida klient saab usaldada ja sellest lähtuvalt ka oma investeeringu tasuvuse tähtaega arvestada. Sõltub ju küttesüsteemi tasuvusaeg suuresti seadmete efektiivsusest (COP= 2 kuni 4,5).
Antud artikli eesmärk on klienti teavitada sellest, millised võimalused on õhk-vesi soojuspumpa ise ehitada ja millised riskid sellega kaasnevad ning millele tähelepanu tuleb pöörata. Oma kogemustele tuginedes võime väita, et on võimalik hästi toimivat õhk-vesi soojuspumpa ka vastavate teadmiste olemasolul ise ehitada. Selle juures aga tuleks arvestada järgmist:Iseehitatud õhk-vesi kütteseadme COP ei saa kunagi olema üldjuhul üle 4, sest soojusvaheti, kompressori, elektroonilise paisventiili, Inverter kompressori,  tsirkulatsioonipumba ja juhtautomaatika õige valik ja efektiivselt töölehäälestamine on juba suuremat sorti teadus-ja arendustöö.
Jaga seda:
[contact-form-7 id="2482" title="OptinMonster"]